Home / Lifestyle / WODA – NAPÓJ ŻYCIA

by Łukasz Trąbski

WODA – NAPÓJ ŻYCIA

Woda stanowi największy i najistotniejszy składnik pokarmowy. Występuje w każdym żywym organizmie. Możemy przeżyć wiele tygodni bez jedzenia a zaledwie parę dni bez wody, a mimo wszystko woda jest najczęściej zaniedbywanym nawykiem żywieniowym, który jest niezbędny do prawidłowego funkcjonowania organizmu.

Występuje ona nie tylko w mięśniach i tkance tłuszczowej ale też na przykład w zębach i kościach. U dorosłego człowieka około 60% składu ciała stanowi woda. W ciągu doby wymianie może ulec 3-6% wody, stąd wynika że w ciągu 20 dni dochodzi do całkowitej jej wymiany w ustroju. U osób aktywnych fizycznie proces ten może zajść znacznie szybciej, nawet w ciągu 6 dni. Dla tego tak istotna jest właściwa podaż wody.

Rozkręć soje możliwości

 

Woda uczestniczy w szeregu reakcji chemicznych, jest doskonałym rozpuszczalnikiem. To dzięki niej organizm może usuwać toksyny, utrzymywać stałą, odpowiednią temperaturę ciała. Bez niej nie zachodziły by takie procesy jak trawienie, wchłanianie, wydalanie, czy nawet krążenie krwi i limfy. Osoby chcące w pełni korzystać z potencjału swojego organizmu podczas wysiłku fizycznego lub intensywnej pracy umysłowej powinny szczególnie dbać o właściwą podaż płynów, gdyż utrata wody w postaci potu rzędu 2% masy ciała powoduje znaczne upośledzenie pracy mięśni i układu nerwowego, a co za tym idzie gorsza koncentracja, rozdrażnienie czy też ogólne poczucie zmęczenia. Należy również pamiętać, że bez odpowiedniego poziomu nawodnienia nasz metabolizm znacznie zwolni co zazwyczaj jest bardzo nie korzystne dla osób które dbają o swoją sylwetkę i samopoczucie. Jest niezbędna do życia!

Dodaj gazu!

 

Możemy wyróżnić wody gazowane i nie gazowane. Wody nie gazowane świetnie sprawdzają się w ciągu dnia i na treningu, natomiast wody gazowane idealnie nadają się do spożycia po wysiłku fizycznym ponieważ mogą przyśpieszać usuwanie szkodliwych metabolitów czyli toksyn, które powstały podczas treningu. Dla osób które są na diecie redukcyjnej woda gazowana może okazać się zbawienna, ponieważ dwutlenek węgla w niej zawarty wnika do żołądka powodując rozprężenie jego ścian co daje sygnał do naszego mózgu że jesteśmy syci, dzięki temu możemy nieco oszukać nasz organizm.

Woda wodzie nie równa

 

Wody dostępne na rynku możemy podzielić na wody: nisko, średnio i wysoko zmineralizowane. Wody nisko zmineralizowane czyli te które maja do 500 składników mineralnym świetnie nadają się dla Pań walczących z cellulitem i są zalecane do picia przez dzieci. Średnio zmineralizowane wody doskonale nawadniają nasz organizm oraz sprawdzają się u osób z problemami układu trawiennego. Natomiast wody wysoko zmineralizowane takie które mają ponad 1500 różnych składników mineralnych są niezbędne dla osób aktywnych fizycznie, ponieważ wraz z potem pozbywamy się wielu cennych i niezbędnych związków mineralnych. Dzięki systematycznemu spożyciu wód wysoko zmineralizowanych możemy sobie zapewnić dzienną podaż niektórych niezbędnych minerałów i witamin jak np. wapń czy magnez, dostarczenie ich staje się trudne, a niekiedy wręcz niemożliwe wraz z innym pokarmem. Wody takie mogą pełnić dobrą formę antyoksydantu dla naszego organizmu ponieważ zwalczać będą wolne rodniki, na które jesteśmy narażeni każdego dnia, na przykład podczas aktywności fizycznej czy chociażby podczas stresującej pracy.

Pij na zdrowie

 

Przy spożyciu wody należy pamiętać by nie pic jej duszkiem ale podzielić jak na dwa trzy małe łyki, dzięki temu wasz organizm szybciej się nawodni. Niewielką część wody dostarczamy wraz z innym pokarmem jak np. z warzywami czy owocami. Dzienne zapotrzebowanie na wodę powinno oscylować koło 2,5l dziennie, jednak należy pamiętać że na zapotrzebowanie wody zależne jest praktycznie od wszystkiego jak np. wiek, płeć masa ciała, temperatura otoczenia, wilgotność powietrza itp. U osób aktywnych fizycznie zapotrzebowanie to może wzrosnąć nawet do 5-6l dziennie. Jedynie w sportach wytrzymałościowych jak np. biegi maratońskie należy się nawadniać napojami izotonicznymi gdyż sama woda może powodować rozrzedzenie krwi biegacza. Najprostszym a zarazem najlepszym napojem izotonicznym jest domowy napój zrobiony z wody, sokiem z cytryny, szczyptą soli i łyżeczką miodu. Innym bardzo dobrym naturalnym napojem izotonicznym jest woda z kokosa.

 

Łyknij nawyk

 

Jeśli musically fans no verification or survey mamy problem z piciem regularnie i odpowiedniej ilości wody możemy zastosować kilka prostych sposób by wypracować u siebie nawyk systematycznego nawadniania. Jednym z nich może być zaznaczanie markerem na butelce z wodą godzin, w których musimy wypić zaznaczoną ilość wody. Innym obowiązkowym nawykiem musi stać się wypijanie rano szklanki wody, w której może być też wyciśnięty sok z cytryny. Przyspieszy to usunięcie z organizmu szkodliwych produktów przemiany materii oraz ułatwi wymianę komórkową. Również należy pamiętać o piciu różnych gatunków wody mineralnej, aby wykorzystać wszystkie zalety z nich płynące.

Butelka wody w pobliżu to możliwość ugaszenia pragnienia w każdym momencie naszego dnia!


 Autor: Łukasz TRĄBSKI
trener personalny / doradca żywieniowy

Czytaj więcej.

by Waldemar Warchoł

BORN TO THE MOVE CZ.1

0 Comments

by Waldemar Warchoł

BĄDŹ STABILNY

0 Comments

by Katarzyna Kuliś

W POWIĘZI SIŁA

0 Comments